1- خون ادارای چه معنی دارد؟

خون در ادرار دلایل بسیار و متنوعی دارد . از عفونتهای مثانه و سنگ های مجاری ادراری گرفته تا تومورهای دستگاه ادراری می توانند خون ادراری ایجاد کنند. در این مواقع بررسی هر چه دقیقتر توسط پزشک اورولوژیست لازم می باشد.


2- در روز چقدر باید مایعات نوشید؟ و چه باید نوشید؟

نوشیدن مایعات به خصوص در ایران به معنای نوشیدن چای ، دوغ و آب میوه تنها نیست . صحیح است که تمام این نوشیدنی ها مایعات محسوب می شوند ولی جایگزین آب خالی نیستند. در روز باید حداقل (مخصوصاً در هوای گرم ایران ) 2 تا 3 لیتر آب نوشید.


3- آیا من پروستات دارم؟

این اصطلاح معمولاً زمانی به کار برده می شود که اکثراً فرد مذکور به دلیل بیماری پروستات، مشکل ادراری پیدا می کند و بزرگی پروستات و مشکل مربوط به آن را به عنوان داشتن پروستات ابراز می کند. پروستات غده تناسلی است که در هر فرد مذکر وجود دارد و در سنین بالای 40 سال به دلیل بزرگی وتنگی مجرا تخلیه ادرار را مختل و دشوار می سازد. گاهی از مواقع عفونت پروستات مشکلات ادراری فراهم می کند. این دلیل برداشتن و یا نداشتن پروستات نیست.


4- چه کار کنم که دچار ناراحتی پروستات و بزرگی آن نشوم؟

پروستات به طور طبیعی در سن بالای 40 تا 45 سال شروع به رشد و بزرگی میکند. دستورات و رژیم غذایی برای سالم نگاه داشتن پروستات وجود دارند که گاهی اوقات به صورت مکملهای خوراکی در داروخانه به فروش می رسند . جلوگیری از عفونتهای مجاری ادراری و پروستات، تغذیه سالم و استفاده از آنتی اکسیدانها تأثیر مثبتی در پروستات دارند.


5- چه راه های درمانی برای پروستات وجود دارد؟

راه های مختلف درمان پروستات را می توان در این سایت در قسمت درمان پروستات رویت کرد. در ابتدای امر شروع درمان با داروهای مختلف می باشد و اگر درمان دارویی جوابگوی مشکلات بیمار نبود طریقه جراحی پیشنهاد می گردد.


6- آیا ناراحتی پهلوی من از کلیه ام می باشد؟

اکثر بیماران که به مطب مراجعه می کنند از سرماخوردگی کلیه شاکی هستند در صورتیکه تنها مشکل درد در ناحیه پهلو یا فلانک آنان میباشد . این گونه ناراحتی ها حتماً دلیل بر ناراحتی کلیوی نیست. ناراحتی ستون فقرات که به یک سمت انتشار می یابند شبیه به درد کلیه هستند که توسط بررسی و معاینه می توان آنها را از یکدیگر تفکیک نمود. سرما خوردگی کلیه اصطلاح درستی نیست و این معمولاً ناراحتی عضلانی پهلو و فلانک هم می تواند باشد که بعد از ورزش به صورت گرفتگی عضلات خود را نشان می دهد.


7- من سوزش ادرار دارم چه کار کنم؟

سوزش مجرای پیشابراه معمولاً نشانه عفونت است که در قسمت بیماریهای عفونی و مقاربتی شرح داده شده است . نوشیدن آب فراوان ، مراجعه به پزشک متخصص اورولوژی بررسی آزمایشگاهی و درمان دارویی قدمهای بعدی هستند . تنگی مجرا و عبور سنگ از مجرا ایجاد سوزش ادراری می کنند.


8- درد و تورم ناحیه تناسلی و بیضه ها نشانه چیست؟

این گونه از بیماریها یا به علت عفونت یا به دلایل دیگری مثل تورشن بیضه و حتی عبور سنگ بروز می کنند. در هر حال بررسی و معاینه توسط پزشک متخصص لازم و ضروری است. بسیاری از افراد به دلیل خجالت و دلایل فرهنگی به پزشک مراجعه نمی کنند. تومورهای بیضه بارها به این دلیل پیشرفت کرده و متاستاز به سایر نواحی بدن داده است.


9- من چه طور می توانم از پیدایش سنگ جلوگیری کنم؟

در ابتدا باید گفت که ساختن سنگ در کلیه ها و یا در مثانه دلایل مختلفی دارند. از طرفی سنگها از نوع و جنس های مختلفی برخوردار هستند و باید قبلاً مورد بررسی قرار گیرند. اما به طور عمومی باید گفت که نوشیدن روزانه آب به اندازه کافی یکی از شرط های اساسی برای جلوگیری از ساختن سنگ است. اگر سنگ قبلاً آنالیز شده باشد ، طبق آن رژیم مخصوص غذایی به بیمار داده می شود که در کاهش سنگ سازی در کلیه ها مؤثر واقع شود.


10- ترشحات مجرای ادرار لازم به درمان است؟

این ترشحات معمولا" همراه با درد و سوزش می باشند. قبل از درمان، این ترشحات باید تحت بررسی آزمایشگاهی قرار گیرند و در صورت وجود عفونت درمان دارویی تجویز می گردد.