بیماری های اورولوژی / اورژانس در اورولوژی

موارد اورژانسی:
1 ) احتباس ادراری
2) خون ادراری
3) کولیک و درد کلیوی
4) تورشن بیضه
5) پریاپیسم

1 . احتباس اداری: اکثراً کم کم با کاهش فشار ادراری شروع شده و نهایتاً به احتباس ادراری ختم می شود. مواردی که باعث احتباس ادراری در مردان یا زنان می شود میتوانند دارویی یا مکانیکی و آناتومی باشند. از دیدگاه آناتومی می توان بزرگی پروستات، تنگی مجرای پیشابراه، تنگی گردن مثانه، بیماریها مختلف که باعث کاهش فشار عضله دیواره مثانه و یا بی حسی و ناکار آمد شدن عضله مثانه می شوند را نام برد.
به عنوان مثال از لحاظ دارویی، داروهای Anticholinerg می توانند درمصرف بالا احتباس ادراری ایجاد کنند.

2. خون ادراری: خون در ادرار دلایل مختلف دارد که در هر صورت باید تحت بررس قرار گیرد و نباید به آن بی توجه بود . کانسر کلیه و یا مثانه، سنگهای مجاری ادراری و عفونت های مجاری ادراری چندتا از دلایل بی شمار خون ادراری هستند. مهم آن است که آیا خون ادراری با یا بدون درد است؟ در بعضی مواقع خوردن بعضی از مواد غذایی مثل شاه توت و تمشک می توانند ادرار را به رنگ قرمز تمایز دهند.

3. درد کلیه حاد ( کولیک کلیه ): درد شدید در ناحیه کلیه و فلانک و کمر بیمار می تواند به علت عبور سنگ کلیه و یا لخته خون از کلیه به سمت مثانه در حالب ایجاد گردد. قابل توجه است که کسانیکه مشکل ستون فقرات دارند گاهی اوقات از درد کمر در ناحیه کلیه شکایت می نمایند و این بیشتر به دلیل ناراحتی های دیسک کمر و یا دیگر مشکلات ستون فقرات است. در هر حال باید دراین گونه موارد سریعاً به نزدیک ترین کلینیک مراجعه نمود تا در درجه اول درد بیمار تسکین یابد تا بعد از آن مراحل تشخیصی از طرف پزشک معالج و یا متخصص انجام گیرد.

4. درد حاد بیضه: اکثراً این نوع درد بیشتر صبحها و به صورت ناگهانی ظاهر می شود و می تواند در پسران بین 5 تا 18 سال نشانی از گردش بیضه به صورت ناتمام و یا کاملاً به دور محور خود باشد. در گاهی موارد گردش آپاندیس بیضه این درد را بروز داده و باعث کسالت شدید کودک می شود. از تشخیص های افتراقی توده بیضه حاد، عفونت های بیضه و بیضه جانبی را باید در نظر گرفت. پیچش بیضه منجر به انسداد وریدی شده به صورتی که خون از شریان وارد ولی به دلیل انسداد وریدی خارج نمی گردد و بعد از گذشت زمان به مرگ تدریجی بیضه منتهی می شود.

5. پریاپیسم: یا نعوذ ممتد و طولانی و بدون برگشت درد شدیدی رابرای افراد ایجاد می نماید. در 60 درصد موارد دلیل آشکار نیست و در 40 درصد اوقات بیماریهای مانند لوسمی، بیماری زیکلسل آنمی، تومورهای لگنی، عفونتهای لگنی، دارو، جراحتهای لگنی، یا تزریق دارو به آلت تناسلی دلیل پریاپیسم می باشند. در این گونه موارد اورژانسی باید سریعاً به پزشک و یا کلینیک تخصص مراجعه کرده در درجه اول تا رسیدن پزشک باید سعی کرد با آیس پک آلت را خنک نگه داشته و درد را حتی المکان کاهش داد تا اقدامات بعدی توسط پزشک انجام گیرد.